KAYIT İÇİN BİZE YAZIN

GÖNDER

İLETİŞİM BİLGİLERİ

  • TELEFON

    +90 (312) 217 57 75

  • E-POSTA

    asiyankresim@gmail.com

ADRES:

Alaçatlı Mah. 3381. Cad.

Aydoğan Sitesi B Blok 59/3

YAŞAMKENT/ANKARA

BİZİ TAKİP EDİN

  • FACEBOOK

  • TWİTTER

  • YOUTUBE

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI

YAŞAMKENT AŞİYAN ANAOKULU

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI

Temel Özellikler

Çocuk merkezlidir, esnektir,temalar-konular amaç değil araçtır. Oyun temellidir. Keşfederek öğrenme önceliklidir. Öğrenme merkezleri önemlidir. Büyük grup, küçük grup ve bireysel etkinliklere dengeli bir biçimde yer verilmesini gerektirir. Yaratıcılığın geliştirilmesi ön plandadır. Günlük yasam deneyimlerinin ve yakın çevre olanaklarının eğitim amaçlı kullanılması teşvik edilmektedir. Evrensel ve toplumsal değerlere yer verilmiştir. Öğretmene özgürlük tanır. Değerlendirme süreci çok yönlüdür. Özel gereksinimli çocuklar için uyarlamaya yer vermektedir.

Öğrenme Merkezleri

Blok, kitap, müzik, sanat , fen , dramatik oyun merkezleri, bulunmaktadır.

 

Eğitim Etkinliklerimiz

 

Serbest Zaman Etkinlikleri : Öğrencilerimiz bu etkinlik saatinde sınıflarındaki, gelişimsel özelliklerine uygun olarak düzenlenmiş olan eğitici ilgi köşelerinde ’Planla-Yap-Değerlendir’ süreci kapsamında çalışırlar. Bu köşeler ; evcilik köşesi, blok köşesi, fen ve doğa köşesi, müzik köşesi, kukla köşesi, masa oyuncakları köşesi, kitap köşesi, tamir köşeleridir.

Oyun ve Hareket : Çocukların binbir dili vardır. Bunlardan belkide en çok kullandığı dildir, oyun ve hareket. Çocuğun kendini ifade etmesi sağlanarak yaratıcılığını geliştirmesi, küçük-büyük kas becerilerinin geliştirilmesi, yapılandırılmış ve kurallı oyunları öğrenmesi, grupla kaynaşması vb. becerileri kazanması sağlanır.

Türkçe Dil Etkinlikleri : Türkçe ile öğrencilerimizde sözlü anlatım ve iletişim becerilerini geliştirmeyi, öğrencilerimizin Türkçe’yi doğru ve güzel konuşmalarını, yeni kavram ve sözcükler edinmelerini, kendilerini ifade etmede daha etkin konuma gelmelerini amaçlamaktayız.

Fen ve Matematik Etkinlikleri : Fen ve matematik çalışmaları, araştırma yapmaya, inceleme ve keşfetmeye yönelik yapılacak etkinliklerden oluşmaktadır. Bu etkinlikde deneyler, keşifler, icatlar, doğa gezileri ve yürüyüşleri, çeşitli bilim araştırma kitaplarını, başvuru kaynaklarını inceleme, projeler üretme gibi çalışmalar yapılmaktadır.

Drama Etkinlikleri : Dil ve sosyal-duygusal gelişimi destekleyici aktiviteler uygulanır. Drama etkinliklerinin içerisinde ısınma-rahatlama, gevşeme, uyum-güven, doğaçlama, farklı rollere girme, öykü canlandırma çalışmaları yapılmaktadır.

Sanat Etkinlikleri : Yaratıcı düşünce ve hayal gücü gelişimi, el ve göz koordinasyonunun gelişimi, küçük kas gelişimi, renk, doku ve biçimleri tanımayı, grup çalışmalarında aktif katılımı, yapacakları etkinlikleri kendilerinin seçmelerini, planlamalarını, uygulamalarını ve sonuçlandırmalarını amaçlamaktayız.

Okuma Yazmaya Hazırlık Çalışmaları : Çocukların ilköğretime geçişlerini kolaylaştırmak, okul olgunluğu kazandırmak amacı taşıyan bu etkinliklerde görsel algı, işitsel algı, dikkat ve bellek çalışmaları, temel kavramları kazandırma problem çözme, karar verme , el becerisi geliştirme vb. çalışmaları yapılmaktadır. Amacımız okuma yazmayı öğretmek değil, çocukların hazır bulunuşluk düzeylerinin geliştirmektir.

Sosyal Etkinlikleri : Okulumuzda kukla, sinevizyon ve tiyatro gösterileri yapılır. Özel Gün ve Haftaları çeşitli etkinliklerle kutlarız. Her yıl okulumuzda geleneksel hale getirmeyi amaçladığımız "uçurtma şenliği"ni öğrencilerimizle birlikte coşkuyla kutlarız.

Gözlem ve İnceleme Gezileri : Öğrencilerimize okulda edindikleri bilgileri günlük yaşamda görerek, hissederek yaşayabilmeleri ve pekiştirebilmeleri amacıyla yıl içinde sınıf öğretmenleri denetiminde, servis araçları kullanılarak çeşitli geziler düzenlenmektedir.

 

Aylık Eğitim Plan

Aylık plan, bir öğretmenin çalıstığı çocuk grubunun gelişimini desteklemek için etkinlik oluşturmak üzere alacağı kazanım ve göstergeleri kavramları, özel gün ve haftalar ile aile katılımı ve değerlendirme süreçlerini içeren bir çalışma planıdır.

 

Günlük Eğitim Plan Akışı

Öğretmenin o gün yapacağı çalışmalara düzenli bir sekilde yer verdiği çerçeve bir plandır. Beslenme ve dinlenme zamanı gibi rutin etkinlikler, oyun ve etkinlik zamanında yapılacak eğitim etkinlikleri planlanır ve bu akış kaydedilir.

 

Bir günlük eğitim akışı; Güne başlama zamanı, oyun zamanı, etkinlik zamanı ve günü değerlendirme zamanı bölümlerinden oluşmaktadır.

ARA

SOSYAL MEDYA